Jdi na obsah Jdi na menu
 


Čím masáž prospívá?

Proč jít na masáž a v čím prospívá?

 
-        Stimuluje krevní oběh a urychluje vylučování odpadních látek z těla
-        Posiluje odolnost vůči nemocem
-        Podporuje lymfatický oběh a nervový systém
-        Urychluje obnovu poškozených tkání
-        Zmírňuje bolesti a napětí svalů
-        Zvyšuje pružnost pokožky a hybnost svalstva i kloubů
-        Urychluje hojení ran
-        Působí proti stresu
-        Podporuje pravidelný spánek
-        Odstraňuje únavu, migrénu a otoky
 
 
Kdy je nevhodné provádět masáž?
 
Nenechávejte se masírovat, pokud máte chřipku nebo horečku či jiné vážné zdravotní potíže, záněty kloubů a svalů, křečové žíly, kožní vyrážky, plísně, velké modřiny, nádory, vředy. Není vhodná ani při vážných srdečních onemocněních. Dejte na svoji intuici. Jsou dny, kdy nemáte náladu, kdy se cítíte zesláblí. V takovém případě ji také raději vynechejte.
 
Na co působí masáž?
 
     Má účinek na většinu částí lidského organismu. V první řadě na kůži, podkožní vazivo, lymfu, dále svalstvo, nervy , srdce a cévy dýchací aparát, klouby, šlachy, některé žlázy a samozřejmě vnitřní orgány.
 
Účinek na kůži:
     Kůže pokrývá povrch celého těla a zprostředkovává styk s okolím. V kůži jsou umístěny smyslové buňky jako jsou nervová zakončení, potní a mazové žlázy. Masáží zvýšíme teplotu kůže až o 1,5 °C,   vyloučíme z mazových žlázek tuk a tak kůži promastíme. Zvýší se množství vyloučeného potu, zlepší se prokrvení a dochází k odstraňování škodlivin. Pravidelnou masáží se stává pokožka vláčnou, je pružnější a pevnější a nepodléhá tolik tvorbě vrásek.
 
Podkožní vazivo:
     Stejný účinek masáže. Dochází ke zrychlení odstraňování přebytečné vody a škodlivých látek.
 
Šlachy:
      Zde se také hromadí škodlivé látky, tuk a voda. To je především způsobeno velkou námahou nebo naopak nečinností.
 
Klouby:
     Při masáži se zrychlí krevní oběh, tím i příjem okysličené krve a dojde k vyplavení škodlivých látek. Mezi škodlivé látky které se hromadí v kloubech patří kysličník uhličitý, kyselina mléčná, máselná a kreatinin.
 
Kosterní svalstvo:
     Pravidelnou masáží dochází k odstranění únavných látek a k prokrvení. Při přechodu šlach na svaly, což jsou místa většinou špatně prokrvená, se objevují u sportovců nebo u lidí kteří trpí svalovou nečinností zatvrdliny. Bolestivé zatvrdliny snižují výkon svalů a proto jejich masáží přineseme velkou úlevu. Stejně tak i bolestivý a zduřelý sval můžeme jemnou masáží uvolnit a relaxovat. Unavený sval v sobě také obsahuje kyselinu mléčnou, kysličník uhličitý a kreatinin.
 
Krevní oběh:
     Masáží se ulehčí srdeční práce , prohloubí se srdeční stahy a zpomalí se činnost srdce. Nezrychlujeme tepenní oběh.
 
Mízní systém:
     Mízou odvádíme odpadové látky, mikrobiální jedy a choroboplodné výpotky. Nejvíce bývají postiženy dolní končetiny.
 
Dýchací aparát:
     Prohlubuje se dech a zvyšuje kapacita plic.
 
Zažívací trakt:
     Účinek se projevuje zvýšenou chutí k jídlu, k vylučování kyseliny solné žaludeční sliznicí a k vylučování žluči.
 
     Dobře provedená masáž tedy harmonizuje organismus jako celek a pokud je pravidelná, může podstatnou měrou zlepšit zdravotní stav. Působí příjemně na každého. Od novorozenců po starší lidi, od sportovců či partnerů až po přátele nebo milence. Těm všem může toto prospět. Jako účinná podpora relaxace pomáhá odstraňovat stres, napětí a bolesti hlavy a problémy se spánkem. Je ale také povzbuzujícím prostředkem. Podporuje funkci mnoha tělesných soustav - imunitní, dechové, nervové, endokrinní, oběhové, svalové, pohybové, zažívací, lymfatické.... Napomáhá hojení a posiluje svaly, a zanechává Vás tak s pocitem obnovené energie. Obecně vede tělo k vlastní samoléčbě.