Jdi na obsah Jdi na menu
 


Druhy masáží

Stručné rozdělení masáží

 
Existuje mnoho druhů a dělení masáží (např. tlaková, shiatsu, lymfatická, braš masáž, akupresura, podle druhu původu thajská, čínská …) Protože není cílem tohoto prostoru vše podrobně rozebrat, budu se věnovat pouze základnímu rozdělení.
 
- klasická masáž - (léčebná), asi nejvíce odpovídá námi vžité představě o masáži. Vyznačuje se ustáleným souborem masérských hmatů, kterými působíme na svaly a částečně i klouby člověka. Má především uvolnit namáhané svalové partie, podpořit prokrvení a tím podpořit metabolismus dané partie. Existuje masáž zad, šíje, břicha, hrudníku, horních a dolních končetin. U břicha se používá nejčastěji v případě, že klient trpí zácpou. V tom případě je lépe její vhodnost konzultovat s lékařem.
 
- sportovní masáž - tento druh může podstoupit každý bez lékařského doporučení. Používá se hlavně jako přípravná procedura před sportovním výkonem pro zahřátí a "nabuzení" svalových skupin nebo bezprostředně po výkonu k urychlení regenerace. Jedná se o krátkou masáž.
 
- relaxační masáž - (harmonizující, uvolňující), jejím cílem je uvolnění napětí pramenící ze stresu a tím zvýšení pocitu pohody a zdraví. Masíruje se většinou celé tělo (horní končetiny, dolní končetiny, záda a šíje) a je velmi vhodné ji doplnit příjemnou hudbou a individuálně namíchaným masážním olejem s obsahem rostlinných silic.
 
- tlaková masáž - prsty se stlačují jednotlivé svaly a bolestivá místa. Dá se použít pro přerušení bludných kruhů svalových křečí a přenesené bolesti. (shiatsu, thajská ….)
 
- lymfatická masáž - (lymfodrenáž), rytmickým hnětením zlepšuje tok tkáňového moku. Zmírňuje otoky a napomáhá k zmírnění vzniku celulitidy.
 
-          reflexní masáž - provádí se nejčastěji na chodidle. Vychází ze skutečnosti, že se zde zobrazuje celé tělo. Stlačováním bodů se ovlivňuje funkce svalů, kloubů i vnitřních orgánů.
- Dornova masáž - také zvaná Dornova metoda se provádí přirozeným a volným pohybem ošetřované osoby. Terapeut používá jemný tlak palců nebo celé ruky. Používají se pouze volné a přirozené pohyby, ošetřovaná osoba se nemusí bát prudkých a násilných pohybů, kdy by mohlo dojít k úrazu. Metoda je bezbolestná. Vrácení obratlů na původní místo se provádí aktivním pohybem ošetřované osoby. Terapeut zjistí, jakým směrem je obratel vychýlen a ošetřovaná osoba pohybuje protější nohou nebo rukou dopředu a dozadu. Terapeut vytváří protitlak na ošetřovaný obratel, který se sám vrátí na přirozené místo.
 
- Breussova masáž - je velmi uvolňující a příjemná. Na rozdíl od ostatních masáží se při ní masíruje přímo páteř a její vzpřimovače a povrchové svaly. Při masáži se používá třezalkový olej, který zvyšuje hluboké uvolnění svalů a přispívá k regeneraci meziobratlových plotének. Masáž je prováděna velmi pomalými a jemnými hmaty.
 
- Bowenova tlaková masáž - známá jako "Bowenova technika", je velmi šetrná technika, která pomáhá udržovat celé tělo v přirozené rovnováze. Tím pomáhá nastartovat přirozený proces sebeuzdravování lidského organismu. Jde o dynamický systém masáže svalů a pojivové tkáně. Spočívá ve zvláštním způsobu ovlivňování napětí svalů a svalových skupin prostřednictvím jemné manipulace s vrstvami kůže a podkoží. Při provádění zmíněného Bowenova pohybu vyškolený teraupet na stanoveném místě nahrne kůži napříč přes sval, vedle svalu vyvine jemný, nebolestivý tlak, který udržuje po dobu několika sekund a pak pod stále stejným tlakem vyrovná vytvořenou kožní řasu a vrátí kůži zpět na původní místo.
 
-          Thajská masáž - masáž "nuad-jariko-puva", doporučená délka masáže 1- 2 hodiny, tato masáž uvolňuje svalové napětí, bolest a obnovuje zablokované části, zklidňuje mysl. Tradiční thajská masáž probíhá na masážním lehátku nebo na matraci speciálně k tomuto účelu vyrobenou. Nejprve se začínají masírovat chodidla, kde je velké množství reflexních plošek a ty pak po promasírování pomohou uvolnit problematická místa. Pokračuje se nohama v poloze na zádech přes břicho a horní končetiny, po té následuje poloha na boku a na břiše, končí vsedě. 
 
- Shiatsu - japonská léčebná metoda, teoretickou základnu mu poskytuje tradiční čínská medicína. Řadí se mezi masážní techniky, ale rámec masáže značně přesahuje. V překladu shiatsu znamená tlak prsty. Pomocí palců, prstů a dlaní, ale též kolen, loktů nebo chodidel, je znovu obnovována energetická rovnováha těla.
Cílem shiatsu je podporovat proces sebeuzdravování a osobního růstu skrze vyrovnávání energie Ki/Čchi v těle. Tělesně-duševní pohoda člověka jako jednota těla, mysli a duše závisí na harmonickém toku této energie.